Umýt, uložit a spát

Nejvíce nápojového skla se rozbije při jeho mytí, skladování a přepravě. Aby se nákupy skla na nápoje neopakovaly častěji, než je nezbytně nutné, existuje systém pro mytí a skladování skleniček. Zejména exkluzivní sklo na víno, na dlouhé stopce a velké číše, potřebuje slušné zacházení.

Ruční mytí skla s úsporou až 70% vody
Myčka skla typu Delfín - dvoudílná plastová nádoba, kterou vložíte do prázdného dřezu. Na spodní straně jsou přísavky, které zaručují stabilitu. Hadici připojíte na vodovodní kohoutek a vodu pustíte.

V jedné nádobě jsou kartáče, které sklo umyjí uvnitř i venku. Sklo opakovaně nasouvejte na kartáče pohyby nahoru i dolů.

Pak skleničku vložte do druhé nádoby a jemně jí natlačte na tlakovou sprchu. Spustí se voda a sklo opláchne zevnitř i z venku čistou vodou. Když trysku uvolníte, voda se zastaví.

Do nádoby s kartáči přidejte speciální mycí prostředek na mytí skla. Tablety se postupně rozpouští a tak mají dlouhodobou aktivní funkci.

Mycí prostředek odbourává všechny nečistoty, takže zejména pivní sklenice opět drží pěnu a pivo „kroužkuje“. Při běžném provozu postačí jedna tableta denně.

Efektivní strojní mytí
Bezpečně, s minimálním rizikem, že skleničku rozbijete, je využití myčky nádobí. Nedoporučuji, aby jste v myčce střídavě myli talíře po jídle a pak nápojové sklo. Stopy tuku ve vodě znemožňují docílení vysokého lesku umytého skla.

Umýt, uložit a spát
Metoda, kdy skleničku vložíte do koše na mytí. Podle průměru skleničky zvolíte koš s příslušným počtem přihrádek. Vyrábí se pro 16, 20, 25, 36 a 49 skleniček.

Podle výšky skleničky přiděláte jednoduchým klikem ochranné nástavce. Proud vody skleničky v myčce rozkmitá a ty se mohou vzájemným dotykem rozbít.

foto hccpexpres.cz

Nástavce mají ještě tu výhodu, že koše s umytými skleničkami můžete na sebe poskládat (stohovat) na manipulační vozík a odvézt je zpět do baru nebo uložit ke spánku ve skladu.

Leštička pro velké provozy
Na sušení a leštění skleniček se do velkých provozů vyplatí elektrická leštička a sušička. Proud teplého vzduch a čtyři otáčivé válce s mikrovlákny skleničku usuší během několika vteřin.

 

připravil: Petr Gočál

Jste jiného názoru, máte jiné nebo stejné zkušenosti? Pojďte diskutovat na Facebook

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*