Přišel čas zvěřinových hodů

Zvěřina lovená na společenských honech, je kontrolována mysliveckým hospodářem nebo veterinářem. Zvěřinu lze zakoupit ve specializovaných obchodech. Při nákupu je lepší zvolit zvěřinu skladovanou v chladničce, ne mraženou.
Výživná hodnota zvěřiny
Zvěřina je výživná a lehce stravitelná. Má specifickou vůni a chuť. Maso obsahuje minimální množství tuku. Příprava zvěřinových pokrmů bývá většinou dražší, než pokrmy z ostatního masa. Patří mezi typické podzimní a zimní produkty. Zvěřinové maso obsahuje větší množství vitamínů A a B a také minerální látky, především železo, fosfor a vápník. Z hlediska výživné hodnoty je za nejhodnotnější považováno maso srnčí a bažantí.
Zvěřinu dělíme na:
- spárkatou zvěř: jelení, srnčí, daňčí, kančí a mufloní maso
- drobnou zvěř srstnatou: zaječí a králičí maso
- drobnou zvěř pernatou: koroptví, křepelčí a bažantí maso. Maso z divoké kachny, husy a krocana.
Zrání zvěřiny, špikování a nakládání
Maso zvěřiny neobsahuje téměř žádný tuk, můžeme ho špikovat i nakládat. Důležité je nechat zvěřinu správně vyzrát, takové maso pak bývá šťavnaté, s příjemnou vůní. Bažanty, divoké kachny a husy nejprve oškubeme a poté necháme uležet.
Špikováním zajistíme větší šťavnatost masa a lepší chuť. Ke špikování používáme špek nebo slaninu. Pro zrání jsou vhodné kameninové a litinové nádoby. Zvěřinu předem nesolíme, ztrácí na chuti.
Grilované kotlety z divočáka
Ingredience:
4 kotlety z divočáka, sůl, olej
Na marinádu: 4 lžíce oleje, 4 lžíce vinného octa, 2 lžíce rozdrcených jalovcových bobulek
Postup:
Kotlety mírně naklepeme, osušíme a vložíme do nálevu, který jsme připravili smícháním výše uvedených ingrediencí. Necháme několik hodin odležet za častého otáčení jednotlivých porcí. Před vlastním grilováním kotlety důkladně osušíme papírovým ubrouskem a suché maso potřeme čerstvým olejem. Grilujeme na rozehřáté naolejované grilovací desce nebo roštu z každé strany asi 6 – 8 minut, a to podle stáří zvířete. Při zkoušce propečení odhrneme vrchní vrstvu masa opatrně nožem od kosti a pozorujeme zbarvení vnitřních částí masa. Osolíme až těsně před podáváním.
Zdroj*) internet
Přidejte komentář