Nenechte ocel zreznout

Nerezová ocel je obecný název pro všechny druhy oceli, které nepodléhají korozi, jsou odolné oxidaci. Je zde také pasivní vrstva na povrchu, která se neustále obnovuje a zabraňuje korozi. Tato ocel je odolná oxidaci díky vlastnostem, které jsou dány příměsí chromu, niklu a molybdenu.

Hlavní příčiny koroze:
– vysoká hladina chlóru
– vysoká koncentrace rozpuštěné soli
– změna pH – správné pH je 7,2 – 7,6
– kombinace chlóru a vlhkosti
– spojení, nebo kontakt různých materiálů

Nerezový povrch vyžaduje pravidelné ošetření a lze jej velmi snadno poškodit. Ať už mechanicky, nebo použitím nevhodného chemického čistícího prostředku. Na pravidelnou údržbu jsou nejvíce náročné výrobky, které přichází do styku s mastnými parami vzniklými při vaření – digestoř, pracovní stůl, pracovní stůl s dřezem apod.

Jak na údržbu:
– Nikdy nepoužívejte čistící prostředky na stříbro, ocelovou vlnu, různá bělidla, dezinfekce a látky obsahující chlór. Pokud se povrch kvalitní nerezové oceli dostane do kontaktu s kyselinou, je nutné povrch ihned umýt větším množstvím teplé vody a vytřít do sucha.

– Nenechávejte na povrchu ležet žádné předměty podléhající korozi. Tyto předměty by mohly při dlouhodobém styku s mokrou plochou zkorodovat a zanechat na oceli těžko odstranitelné skvrny nebo trvale poškodit materiál.

– Z důvodu zamezení vzniku skvrn nenechávejte na povrchu delší dobu potraviny s naleptávacím působením (ovocné šťávy, kuch.sůl, slaná voda, ocet, hořčice apod.).

– Vyvarujte se usazování nečistot na povrchu. Usazeniny mohou obsahovat malé částečky kovů a rzi, které mohou způsobit povrchovou korozi.

– K odstranění kapek a skvrn nepoužívejte drátěnou vlnu, protože tím způsobíte kontaminaci povrchu částicemi železa.

Praktické rady:
– Frekvence a náklady na čistění nerezové oceli jsou ve srovnání s mnohými jinými látkami nižší. Toto snížení může často vykompenzovat vyšší pořizovací cenu produktu.

– Nedojde-li při přepravě a následné instalaci k velkému znečistění, doporučuji povrch výrobku obnovit a to rozetřít stávající konzervační přípravek na povrchu tak, aby se povrch znovu sjednotil. Tahy veďte ve stejném směru, jako je kresba na broušeném povrchu.

– Pro obvyklé čištění zcela postačí omýt horkou vodou s mýdlem, nebo šetrným saponátem a opláchnout čistou vodou a vytřít do sucha. Nepoužívejte žádné přípravky, které by mohly povrch poškrábat.

– Na důkladné čištění použijte čistící prostředky Hagleitner.

 

Připravil: Jan Domabyl

Jste jiného názoru, máte jiné nebo stejné zkušenosti? Pojďte diskutovat na Facebook

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*