Vnitřní teplota masa a jeho měření

Ano, je to tak, bez teploměru na měření vnitřní teploty potravin nemůžete v dnešní kuchyni, ve které se připravuje či vydává jídlo, vůbec existovat. Měříme tak teplotu uvnitř masa během pečení v troubě, pro vynikající kontrolu teploty nezbytně nutnou pro zničení zdraví škodlivých bakterií.

Měříme vnitřní teplotu masa

  • Měřit vnitřní teplotu masa je velice důležité také proto, protože když maso příliš přepečeme, jeho ztráta může být až 20%.
  • Při několika kilogramech masa, které budete péct v nějakém menším provozu, to nebude hrát zas až tak velkou roli, ale při několika metrácích masa, které se pečou v nějaké velkokuchyni to může vést až ke krachu podniku.
  • Existují i tabulky, podle kterých je možné dle váhy masa stanovit, jak dlouho je třeba určité maso péct, nejsou však zcela přesné, protože se v nich nepočítá s případným stářím masa. Nejspolehlivější metoda, jak zjistit skutečnou vnitřní teplotu masa je změřit si ji vpichovým teploměrem.
  • Používání teploměrů při přípravě jídel je relativně nová technika, protože digitální či příhodné kapesní teploměry dříve neexistovaly.

Druhy vpichového teploměru

Nyní existuje na trhu široká škála vpichových teploměrů.

Jak na to?

Jehlici zapíchněte do masa v jeho nejsilnějším místě alespoň do dvou třetin délky. Špička jehlice musí být co nejblíže středu masa a nesmí se nacházet v blízkosti tuku nebo kosti.

U každého digitálního teploměru by měl být přiložen návod na použití a tabulka, ve které je doporučený stupeň prohřátí určitého druhu masa.

Níže přikládám tabulku, která je přiložena k digitální vpichové masové vidlici:

Bezpečnostní předpisy:

  1. plastové části vidlice nikdy neponořujte do vody
  2. před první použitím a po použití vidlici čistěte houbou se saponátovým mycím prostředkem
  3. vidlici nikdy nenechávejte zasunutou do potraviny po celou dobu tepelného zpracování. Slouží pouze k momentálnímu prověření teploty
  4. s touto vidlicí nikdy nejezte
mm
O Lucie Studená (37 Články)
Ráda chodí na procházky, plave a vyrábí dárky z keramiky. lstudena@email.cz

Přidejte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.


*